|  | 

Biżuteria

Parostatkiem w długi rejs, czyli nieśmiertelny styl marines

Trzy kolory morza: niebieski, błękitny i biel zestawiane są ze sobą na potrzeby mody od tysięcy lat. Trudno jednak znaleźć trend, który w równie twórczy, klasyczny i wdzięczny sposób inspirowałby miliony kobiet na całym świecie do niewyczerpanych kombinacji kolorystycznych w tym zakresie, jak styl marines.

Styl marines traktowany przez wielu stylistów jako trend o niespotykanej żywotności, pozwalający na liczne eksploracje designerskie, z racji prostoty i elegancji wzorów, które leżą u podstawy tego stylu. Inspiruje on każdego roku do tworzenia setek kolekcji ubrań letnich, łączących sportowy, lekki styl z elegancją, z jaką kojarzyć się może tylko pogodny, słoneczny rejs na okrętowym statku. W konwencji tej projektuje się też torebki damskie i plecaki. Kluczowym motywem są paski, charakterystyczne dla stroju marynarzy. Nie od razu wzbudziły one entuzjazm modnych pań- na początku XX wieku styl marines był raczej wykorzystywany przy projektowaniu dziecięcych ubrań – szybko jednak zaczęto szyć innowacyjne, marynarskie spodnie z szerokimi nogawkami dla kobiet. Trend ten wpisał się znakomicie w rozpętaną wówczas modową rewolucję, za która odpowiedzialna była, jak się powszechnie uważa, francuska projektantka, Coco Chanel.

Charakterystycznym motywem przewijającym się w tle marynistycznych kreacji mogą być, choć nie muszą, delikatne ozdoby, koniecznie w kolorze złotym. Bawełniane bluzki w granatowo-białe paski doskonale prezentują się w zestawieniu ze złotym naszyjnikiem, albo zegarkiem. Warto zaznaczyć, że ten zestaw kolorystyczny doskonale podkreśla piękno morskiej opalenizny, stąd nie bez przyczyny święci triumfy w kurortach nadmorskich. Co istotne, wdzięk i prostotę marynarskich motywów można uzyskać stosunkowo niskim kosztem – niepotrzebne są drogie materiały, gdyż o wszystkim decyduje umiejętna kompozycja kolorów i nuta zwiewności. Trudno przecież odmówić elegancji prostej bawełnianej sukience z kieszonką, na której naszyto złoty guzik. Niekiedy też pojawia się czerwona lamówka, dzięki której można przełamać nieco marynarską konwencję.

Kiedy ogląda się na ulicach, w kolorowych czasopismach i na wybiegach liczne odsłony stylu marines, łatwo sporządzić niemalże encyklopedyczny opis tego zjawiska. Motywem przewodnim stylu, jak było wspomniane, są nieśmiertelne paski, w kombinacjach: błękit-biel, granat-biel, opcjonalnie też czerwony-biel. Z przedmiotów garderobianych i galanteryjnych kupimy proste sukienki, bluzki, swetry, marynarki z guzikami, lekkie, zwiewne spodnie, torebki damskie i plecaki.

Ciekawe artykuły o modzie:

parostatkiem-w-dlugi-rejs-czyli-niesmiertelny-styl-marines

ABOUT THE AUTHOR

Pozostałe wpisy:

  • Krzesła biurowe do domowego gabinetu

    Krzesła biurowe do domowego gabinetu

    Domowy gabinet to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Korzystają z niego już nie tylko przedsiębiorcy lub osoby, które znaczną część pracy wykonują w domu, w tym między innymi prawnicy. Bardzo często domowy gabinet aranżują również freelancerzy lub osoby, które mogą pozwolić sobie na częstą pracę zdalną. Odpowiednia aranżacja domowego gabinetu pozwala na zwiększenie efektywności codziennej pracy,

  • Pielęgnacja piersi

    Pielęgnacja piersi

    Pielęgnacja piersi Wielu mężczyzn, nie potrafi od nich oderwać wzroku. Piersi są wielkim atutem kobiet, dlatego tak istotna jest odpowiednia pielęgnacja piersi. Duża część kobiet zapomina o codziennej pielęgnacji swoich piersi. Jest to duży błąd, gdyż piersi, tak samo jak twarz, szyja, czy uda, potrzebuje codziennej pielęgnacji. Wiele kobiet uważa, że pielęgnacja biustu, zajmuje sporo