|  | 

Styl, moda, uroda

Najlepszy miesiąc na swój ślub?

Najlepszy miesiąc na swój ślub?

Jest to spowodowane staropolską tradycją – żniwa już skończone, pracy w polu mało stodoły pienne, w komorze świeża mąka na kołacze, a w lasach, warzywnikach i sadach obfitość warzyw i owoców. Jak pisał Zygmunt Gloger: jesień jest przyrodzoną porą wesel u ludu polskiego. Stadła wiejskie kojarzą się po ukończeniu robót w polu, po postawieniu bydła na zimowej pory, po przysposobieniu paliwa na zimę i zaopatrzeniu spiżarni mlewem z nowego zboża i omastą.
Gdy w polu umilkną pieśni , gdy slota zachmurzy niebo i wiatr jesienny resztka pożółkłych liści z drzew zmiecie – wtedy życie rodzinne skupia się w domu u ciepłego ojców ogniska i na sprawy rodzinne przychodzi właściwa pora. Najdogodniejszy to czas do wesela, gdy bowiem wedle staropolskiego obyczaju, gody weselne trwać powinny cały tydzień i cała wieś w nich uczestniczy. A szczodra gościnność i obfitość jest pierwszym warunkiem, to tylko na jesieni jest pełne gumno, wieprz i wół karmny, skop oblany gęś na pokłosiu tuczna, a czas wolniejszy gwoli długiemu biesiadowaniu jeden stary obyczaj. Urządzanie wesela w okresie Bożego Narodzenia świadczyło kiedyż o wyrachowaniu – pracy w gospodarstwie niewiele, świniobicia zakończone – albo o skąpstwie.
I taka opinia do dzisiaj jeszcze pokutuje gdzieniegdzie na Mazowszu i Kaszubach. Urządzaniu wesel nie sprzyjały miesiące wiosenne, marzec i kwiecień, oraz letnie, lipiec i sierpień, bo wtedy akurat było wiele pracy w polu. Z kolei luty i listopad były nie najlepsze ze względu na fatalną najczęściej pogodę. Ani przysłowia, ani porzekadła nie wspominają o kwietniu i czerwcu jako miesiącach pomyślnych lub niepomyślnych dla wstępujących w związki małżeńskie.

Ciekawe artykuły o modzie:

najlepszy-miesiac-na-swoj-slub

ABOUT THE AUTHOR

Pozostałe wpisy:

  • Łóżko dwuosobowe do małej sypialni

    Łóżko dwuosobowe do małej sypialni

    Sypialnia to najbardziej intymne miejsce w każdym mieszkaniu oraz domu. To tu spędzamy czas z partnerem lub partnerką, zasypiamy oraz ładujemy akumulatory na każdy kolejny dzień. Jednocześnie sypialnia należy do jednych z najmniejszych przestrzeni, ponieważ uznaje się, że to pomieszczenie, w którym przede wszystkim powinniśmy w komfortowych warunkach spać, a nie przebywać przez znaczną część

  • Przewaga sylwetki

    Przewaga sylwetki

    Ostatnio mam fazę na ubrania architektoniczne. Idea zmieniania sylwetki w rzeźbę bardzo mnie pociąga. Niestety takie eksperymenty 'zwyczajnie' dobrze wyglądają tylko na dziewczynach o figurze modelki, a ja mam jeszcze za mało pewności siebie, by pasowało to do mnie bez względu na wszystko (przypadek Anny Piaggi). Pozostaje mi tylko marzyć o stylizowaniu sesji, w której