|  | 

Zdrowie i Medycyna

Lekomania

W dzisiejszych czasach ludzie cierpią na różnego rodzaju uzależnienia. Zależnie od ich typu, mogą być one bardzo lub mniej niebezpieczne i wywoływać określone stany psychiczne. Zawsze jednak wiążą się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami oraz komplikacjami.

Obecnie do jednych z najczęstszych uzależnień należy uzależnienie od leków, zwane inaczej lekomanią. Charakteryzuje się ona tym, iż dana osoba zmuszona jest do regularnego zażywania leków, w celu uniknięcia wystąpienia przykrych dla niej dolegliwości. Z coraz większym upływem czasu chory, aby uzyskać upragniony efekt, przyjmować musi coraz to większe dawki leków. Wiąże się to z wieloma niebezpieczeństwami. Chory narażony jest bowiem na wystąpienie działań ubocznych, przedawkowanie, zatrucie a w nagłych przypadkach nawet śmierć.

Najczęściej lekomania to zjawisko dotyczące takich rodzajów leków jak: przeciwbólowe, nasenne, hormonalne, przeciwzapalne, przeczyszczające oraz euforyzujące.

U lekomana występują objawy podobne do abstynenckich. Cierpią oni więc na bóle fizyczne, lęki, bezsenność. Stosowanie leków przez dłuższy czas może wywołać zaburzenia psychiczne, zmiany pracy narządów wewnętrznych a nawet choroby nowotworowe. W nagłych przypadkach mogą prowadzić do śmierci.

Ciekawe artykuły o modzie:

lekomania

ABOUT THE AUTHOR

Pozostałe wpisy:

  • Czy leczenie może nas uzależnić?

    Czy leczenie może nas uzależnić?

    Kiedy to popadamy w różnego rodzaju choroby jak przeziębienie, grypa, depresja, a nawet nerwica czy bóle stawów sięgamy po opinię lekarzy, którzy to później wypisują nam recepty leków. Lecz często podczas ich stosowania wprowadzają nas one w stan pewnego ukojenia, fazy lub omamów i to dzięki takim działaniom czujemy się lepiej i chcemy brać coraz

  • Jak wyleczyć się z przeziębienia?

    Jak wyleczyć się z przeziębienia?

    Każdy z nas biega do lekarza czasem z tak błahymi sprawami, jak przeziębienie, ból brzucha, czy też innego rodzaju, lecz często zabieramy, wtedy cenny czas specjalisty jak i osób chorych, które rzeczywiście potrzebują natychmiastowej pomocy. W dodatku podczas stania w poczekalni zarażamy się jeszcze większą ilością bakterii od innych osób poprzez wdychanie i wydychanie tego